Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca
Finančný príspevok: 8 500 000 € - Finančný mechanizmus EHP
1 500 000 € - Štátny rozpočet SR
Správca programu: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Donorský partner programu: Nórsky Barentsov sekretariát
Medzinárodná partnerská organizácia: OECD
Preddefinované projekty:
1. Zlepšenie integrity verejnej správy / IIPA
2. Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán
3. Zodpovedné verejné obstarávanie
4. TRIGLAV - Posilnenie boja proti CBRN hrozbám na slovensko-ukrajinskej hranici
Zameranie programu:
Cieľom programu Dobré spravovanie a Cezhraničná spolupráca je zvýšenie integrity a zodpovednosti verejnej správy. Program podporí projekty v dvoch programových oblastiach prostredníctvom preddefinovaných projektov, ale aj dvoch výziev, do ktorých sa bude môcť zapojiť verejnosť.
V rámci programovej oblasti „Účinnosť a efektivita justičného systému, posilnenie právneho štátu“ bude podporený výstup Zvýšená kvalita justičného systému prostredníctvom preddefinovaného projektu Ministerstva spravodlivosti SR s názvom „Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán“.
Druhá programová oblasť „Dobrá správa vecí verejných, zodpovedné inštitúcie a transparentnosť“ bude podporená prostredníctvom troch výstupov programu.
Prvý výstup Zvýšená integrita verejnej správy bude podporený prostredníctvom preddefinovaného projektu Úradu vlády SR s názvom „Zlepšenie integrity verejnej správy/IIPAL“.
Druhý výstup Zvýšené uplatnenie princípu „hodnota za peniaze“ vo verejnom obstarávaní bude podporený tiež prostredníctvom preddefinovaného projektu realizovaného Úradom pre verejné obstarávanie s názvom „Zodpovedné verejné obstarávanie“.
Tretí výstup s názvom Zlepšenie slovensko-ukrajinskej inštitucionálnej spolupráce bude podporený prostredníctvom preddefinovaného projektu realizovaného Úradom kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnútra SR s názvom „TRIGLAV – Posilnenie boja proti CBRN hrozbám na slovensko-ukrajinskej hranici“. Tretí výstup bude zároveň podporený aj otvorenou výzvou GGC01 a výzvou schémy malých grantov GGC02. Hlavným cieľom oboch výziev je zlepšenie inštitucionálnej cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Ukrajinou v oblasti dobrej správy vecí verejných. Výsledky oboch výziev nájdete tu.